Mit áraznak most a piacok?

Norbert Cinkotai
2 min readApr 28, 2020

Valószínűleg senki sem számított rá fél évvel ezelőtt, hogy a kereskedelmi háború vagy az elnökválasztás helyett olyan témák dominálnak majd ilyenkor a tőkepiacokon, mint a koronavírus, kijárási korlátozások, gazdasági reccsenés. Utóbbit látványosan, rekord sebességgel elért medvepiaccal kezdték árazni a befektetők két hónapja, de idővel más faktorok is hangsúlyosabban megjelentek az egyenletben.

Március végével kibontakozott egy általános piaci fordulat, legalábbis az indexek szintjén, viszont erős különbségekkel a szektorok között. Miközben az S&P 500 az esés felét ledolgozta, addig a német DAX inkább csak a 40 százalékát, és míg előbbi idén már csak 10 százalékos mínuszban áll, utóbbinál még mindig 20 százalékos az elmaradás december végéhez képest.

Ez nem véletlen, az amerikai piacokon ugyanis nagyon erős a technológiai szektor súlya, és az utóbbi hetekben látott teljesítménye is. Csak a példa kedvéért a néhány nagy techpapír teljesítménye:

  • A Google 20 százalék felett tudott erősödni az utóbbi hetekben, és már csak 5 százalékos az idei mínusz.
  • Az Apple 25 százalékot javított, és idén már csak 3,5 százalékos mínuszban áll.
  • A Facebook 35 százalékot tudott felfelé menni, és itt is 10 százaléknál kisebb az idei mínusz.
  • A Microsoft 28 százalékot erősödött, és a december végi szintjén áll.
  • A Netflix több mint 40 százalékot javított, idén pedig így már 30 százalékot erősödött.
  • Amazon pedig 45 százalék feletti erősödével igazi üstökösként szárnyal, idén is 30 százalékos a plusz.

A látható és várható gazdasági problémák mellett tehát a befektetők a vélt társadalmi változások hatásait is elkezdték árazni, illetve az elmúlt hetekben a stabilitás is felértékelődött egy adott cég kapcsán. Ezekről a faktorokról már több mint egy hónapja részletesebben is írtam ebben az anyagban, kiemelve, hogy idővel ezek a faktorok is felértékelődhetnek a befektetői döntéseknél.

Az is látszik még, hogy az arany továbbra is erősen tartja magát, több mint 10 százalékos idei emelkedésével egyelőre a részvények egészénél is jobban tud teljesíteni. A befektetők látszólag ebben a piaci bizonytalanságban, továbbá az alacsony reálhozamok miatt is értékelik a nemesfémet, ennek esélyéről is bővebben írtam már néhány hete (és az utóbbi másfél évben is elég gyakran, vagy éppen mondtam el konferenciákon).

A helyzet persze elég gyorsan változhat, az utóbbi pár hónap valószínűleg sok befektetőt emlékeztetett a kockázatok kezelésének fontosságára, illetve sokakat taníthatott meg arra. Valószínűleg ebben nagy változásra nem kell készülni, gyorsan változhatnak az események, emiatt nem árt képben lenni a piaci fejleményekkel. A nagy techcégek például épp a napokban számolnak be az előző hónapok teljesítményéről, és adnak előrejelzést a következő időszakra. Méretükből adódóan ez pedig az egész részvénypiac számára komoly üzenettel bírhat.

--

--

Norbert Cinkotai

Tőzsde, tech, productivity. Vagy egyéb. A KBC Equitas vezető elemzője.