Go-Go Years

Norbert Cinkotai
2 min readMay 3, 2019

Van ez a fenti kifejezés, szerintem gazdasági értelemben ez tökéletesen illik most Magyarországra, de szélesebb értelemben a hazai befektetői rétegre is. Hívhatjuk ezt akár aranyéveknek is, vagy mondhatjuk úgy is, hogy a hét bő esztendő időszakát éljük, bár ez már kezd sántítani, a tervek szerint ugyanis még jó pár évig erős maradhat a növekedés, túllépve a 7-es számot az éveknél,(2014-es kezdés).

A friss előrejelzés arról szól, hogy még 2023-ban is 4 százalék körül lehet a REÁL(!)növekedés, miközben az infláció is jó ideje már magasabb szinteken áll a megszokottnál. Jövő héten kedden egyébként pont jön majd az áprilisi inflációs adat, itt 4,1 százalékot várnak már az elemzők, ebből tehát látható, hogy a nominális gazdasági növekedés valóban nagyon erős lehet a következő években, sőt a GDP (tehát kvázi gazdaság, forintban) 2023-ban akár 50 százalékkal is nagyobb lehet akkori értéken a mostani szintnél.

Ebből az látszik, hogy a hazai befektetők számára vélhetően továbbra is jó időszak jöhet. Egyrészt azért, mert például a magyar nagyvállalatok, tőzsdei cégek azért jó eséllyel profitálhatnak ebből a környezetből, amennyiben képesek a bérköltségek növekedését szépen menedzselni. Másrészt pedig azért, mert a forint árfolyama várhatóan maradhat egy nagyon lassú leértékelési pályán, így a külföldi befektetések nem csak diverzifikációs előnyöket adnak majd, de talán évi 1–2 százalékos pozitív devizahatást is.

Ráadásul ezek mellett ott vannak még a régi és új lakossági kötvények, biztos reálhozamot, vagy fix 4–6 százalékos nominális hozamot kínálva. Végezetül pedig az ingatlanpiac is fontos faktor a lakossági vagyonnál, itt szintén úgy látszik, hogy értelmezhető (tehát nem 1–2 százalékos) áremelkedés áll előttünk a következő években.

Ez alapján most úgy fest, hogy a hazai befektetőknek nem igazán kell megizzadnia ahhoz, hogy látható nominális hozamot érjenek majd el a következő időszakban, így maradhat a kedvező környezet. Az viszont érdekesebb kérdés, hogy a reálhozamok mennyire lesznek majd erősek, illetve főleg az, hogy ezt mennyire érzékeli majd a lakosság, és hogyan reagál erre a folyamatra. Az ugyanis szinte biztos, hogy a készpénzben ülés egyre rosszabb stratégia lesz.

--

--

Norbert Cinkotai

Tőzsde, tech, productivity. Vagy egyéb. A KBC Equitas vezető elemzője.